KRWAWIENIA

Fizjologicznym, cyklicznym krwawieniem z dróg rodnych jest krwawienie miesięczne. Występuje ono od okresu pokwitania do przekwitania, w regularnych odstępach czasu +/- 3 dni. Cykl miesiączkowy może trwać od 21 do 36 dni, a sama miesiączka maksymalnie do 8 dni, z obfitością do 80 ml na dobę. Odchylenie od normy jest wtedy, gdy występuje zaburzenie regularności, cykliczności, czasu trwania, bądź obfitości krwawienia.

Pierwsza miesiączka

Dziewczyna zaczyna miesiączkować między 11. a 16. rokiem życia. W tym czasie warto rozważyć pierwszą wizytę ginekologiczną. W ciągu dwóch pierwszych lat menstruacje mogą występować nieregularnie i stanowi to normę fizjologiczną. Jeśli po tym okresie miesiączki są nadal nieregularne, należy zgłosić się do ginekologa. Podobnie powinno być w sytuacji, w której do 16. roku życia nie wystąpi pierwsza miesiączka. Najczęstszymi przyczynami braku okresu są zaburzenia odżywiania, zbyt duży wysiłek fizyczny, zaburzenia cyklu okołodobowego, silny stres, zaburzenia hormonalne, rzadziej wady wrodzone narządu rodnego.

Plamienia okołoowulacyjne

Krwawienie w okolicy połowy cyklu miesięcznego najczęściej jest krwawieniem związanym z owulacją. Stanowi wariant fizjologii.

Pozostałe przyczyny krwawień z dróg rodnych

Pozostałe przyczyny krwawień z dróg rodnych są objawem choroby. Krwawienie, które kobietę zaskakuje jest powodem do wizyty w gabinecie ginekologa:
● pojawiające się między menstruacjami i nie w czasie owulacji
● po stosunku (po pierwszym stosunku możliwe jest krwawienie, czasem nawet obfite; dochodzi do niego poprzez przerwanie tzw. błony dziewiczej),
● chwilę po zakończeniu menstruacji,
● pojawiające się u małych dziewczynek powinny skłonić mamę do konsultacji z lekarzem, gdyż mogą być zapowiedzią czynnych guzów jajnika, obszernych stanów zapalnych (nierzadko związane z obecnością ciała obcego w pochwie), ale też urazów pochwy czy sromu
● każde krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się po menopauzie

Możliwe przyczyny:

infekcja
inny stan zapalny urazy
nadżerka szyjki macicy
rozrost endometrium
zrosty wewnątrzmaciczne
polip macicy
mięśniaki macicy
torbiele przydatków
endometrioza
nowotwory sromu, pochwy, szyjki macicy, trzonu macicy, przydatków
ciąża pozamaciczna
poronienie zagrażające
poronienie w toku
ciąża zaśniadowa
poród przedwczesny zagrażający (oddzielenie się łożyska, krwiak łożyska, inne) zaburzenia czynnościowe
zaburzenia krzepnięcia krwi

Diagnostyka

Każde niefizjologiczne krwawienie z dróg rodnych powinno być skonsultowane z lekarzem. Wstępna diagnostyka polega na badaniu ginekologicznym:
● wywiad z pacjentką (określający wiek, możliwość zajścia w ciążę, obecność ciała obcego w pochwie i wielu innych dolegliwości, często nie związanych z układem rozrodczym)
● badanie we wzierniku i badanie palpacyjne - czyli dwuręczne, zestawione badanie narządów rodnych
● USG transwaginalne, przezodbytnicze lub/i przezbrzuszne
Niekiedy trzeba również wykonać dodatkowe badania z krwi, pobrać materiał na posiew mikrobiologiczny (lub do innej analizy) ze sromu, z pochwy, z szyjki bądź jamy macicy albo z zatoki Douglasa. Ważnym badaniem w diagnostyce ginekologicznej jest badanie cytologiczne LBC (cytologia na podłożu płynnym) oraz kolposkopia.

Leczenie

Postępowanie terapeutyczne jest zależne od przyczyny krwawienia. W niektórych przypadkach można zastosować leczenie farmakologiczne, w innych należy użyć metod zabiegowych. Powinno być ono dopasowane do zdiagnozowanej jednostki chorobowej, ale także do współistniejących obciążeń zdrowotnych, z uwzględnieniem nadwrażliwości/alergii na leki i osobniczego podejścia psychoemocjonalnego do zaproponowanej metody terapii oraz jej możliwych powikłań.


Konsultacja internistyczna220 zł
Konsultacja ginekologiczna 220 zł
Konsultacja + USG ginekologiczne4000 zł
Konsultacja + USG gin. + cytologia LBC490 zł
Badanie cytologiczne LBC90 zł
Kolposkopia490 zł
Kolposkopia z pobraniem wycinków z tarczy szyjki macicy i wyłyżeczkowaniem kanału szyjki700 zł
Usunięcie polipa z jamy macicy1400 zł

CENTRUM MEDYCZNE

Kobieta i Matka


Umów wizytę Odbierz wyniki

Kontakt telefoniczny, smsowy lub elektroniczny:

T: 503 632 600

E: kontakt@kobietaimatka.pl

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)