PATOLOGIA CIĄŻY

Każda z przyszłych mam marzy o bezpiecznym, komfortowym i możliwie jak najbardziej fizjologicznym porodzie. Każda marzy o przytuleniu zdrowego dziecka, które tuż po przyjściu na świat głośno zapłacze i zostanie położone na jej piersi. Jednak nie każda kobieta doświadcza takiego scenariusza.

Poród przedwczesny

Maluch powinien urodzić się między 38. a 42. tygodniem ciąży. Jest to dla niego najbezpieczniejsze pod wieloma względami – dojrzałości układu oddechowego, nerwowego i innych. Porody, które odbywają się przed rozpoczęciem 38. tygodnia ciąży są tzw. „porodami przed czasem’; wywoływane są one wcześniej ze względu na zdrowie lub życie płodu bądź matki. Dziecko urodzone przed czasem, często najpierw trafia na obserwację neonatologiczną. Czasami musi zostać umieszczone w inkubatorze.
Przyczyny porodów przedwczesnych są klasyfikowane jako matczyne lub płodowe, a ich przybliżaniem zajmują się wybitni autorzy podręczników z zakresu perinatologii.
Ze względu na możliwy ogrom wspomnianych przyczyn, ważne jest, aby kobieta prowadziła swoją ciążę w sposób odpowiedzialny i regularny, z częstotliwością wskazaną przez specjalistę położnictwa i ginekologii. W sytuacji ewentualnego zagrożenia dla płodu lub ciężarnej należy zastosować się do zaleceń lekarza, które mogą dotyczyć konieczności włączenia oszczędzającego trybu życia, zażywania dodatkowych leków, a czasami hospitalizacji.

Objawy, które powinny zaniepokoić kobietę w ciąży

W trakcie trwania ciąży bóle brzucha, długotrwałe twardnienie brzucha, uczucie parcia na krocze oraz krwawienie z dróg rodnych są najczęstszymi objawami, które zwracają uwagę kobiet ciężarnych i lekarzy.

Dodatkowo do niepokojących objawów należą:

● upławy
● gorączka lub stan podgorączkowy
● bolesne oddawanie moczu
● biegunka lub zaparcia
● nudności i wymioty
● drętwienie części ciała
● utrata przytomności, omdlenie
● zawroty głowy
● wzrost ciśnienia tętniczego krwi i obrzęki kończyn dolnych
● swędzenie skóry
● zaostrzenie objawów choroby przewlekłej
Nie można zapomnieć o jednostkach chorobowych, które są niskoobjawowe lub początkowo w ogóle nie dają żadnych objawów, co tym bardziej podnosi wagę regularnych kontroli, jakim powinny być poddawane ciężarne. Jedną z takich chorób jest niewydolność cieśniowo-szyjkowa. Podczas jej rozwoju szyjka macicy ulega skróceniu. Kobieta ciężarna zwykle tego nie odczuwa, co może wiązać się z ryzykiem poronienia lub porodu przedwczesnego.

Oddział patologii ciąży

W większych szpitalach znajduje się oddział wczesnej patologii ciąży i późnej patologii ciąży. W mniejszych jednostkach wczesne i późne problemy matczyno-płodowe rozwiązywane są w jednej przestrzeni. Zastosowane podczas hospitalizacji postępowanie nie zawsze daje szanse na wyleczenie choroby, zagrażającej przebiegowi ciąży i czasami ma na celu przedłużenie ciąży do momentu, w którym może nastąpić bezpieczne rozwiązanie.

Badania

Na oddziale patologii ciąży lekarze i położne wykonują rutynowe badania określające dobrostan oraz stan zdrowia matki i dziecka:
● badania z moczu
● USG płodu
● KTG
● badania z krwi
● badania i konsultacje pomocnicze

Aktywność fizyczna

Przebieg pobytu na oddziale patologii ciąży zależy od jego przyczyny, od dynamiki odchyleń obserwowanych klinicznie oraz dynamiki odchyleń w wynikach wykonywanych badań. Niekiedy ciężarnej nie wolno wstać z łóżka przez wiele dni i tygodni, a czasami nie istnieją przeciwwskazania do niewielkiej aktywności fizycznej. W takim przypadku można wykorzystać możliwość spacerowania, jaką daje chociażby szpitalny korytarz. Kilkuminutowy spacer jest jedną z najprostszych czynności, które obniżają ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń zatorowo-zakrzepowych w ciąży, ale również powodują wzrost stężenia endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Spokój, wsparcie

Pobyt na oddziale patologii ciąży nieraz wiąże się z bólem, niewygodą, znudzeniem, a przede wszystkim z lękiem o dziecko. Trudne emocje, obawy, niezaspokojone potrzeby, przewlekły stres mogą spowodować reaktywne obniżenie nastroju i napędu. Wówczas psychoemocjonalna równowaga staje się szczególnie pożądaną wartością, o którą często można zadbać wraz ze szpitalnym psychologiem, psychoterapeutą, bądź z coachem. Bardzo ważne, aby przyszła mama starała się zrozumieć swój i dziecka stan zdrowia, a także sytuację pozostałych ciężarnych z sąsiedztwa. Każda z pacjentek potrzebuje wsparcia i podniesienia na duchu. Należy pamiętać, że pobyt w szpitalu daje szansę na szczęśliwe rozwiązanie ciąży.


Konsultacja ginekologiczno-położnicza 220 zł
USG - wczesna ciąża200 zł
USG - biometria płodu200 zł
Konsultacja ginekologiczno-położnicza + USG400 zł
GBS60 zł

CENTRUM MEDYCZNE

Kobieta i Matka


Umów wizytę Odbierz wyniki

Kontakt telefoniczny, smsowy lub elektroniczny:

T: 503 632 600

E: kontakt@kobietaimatka.pl

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)