PRZYGOTOWANIE DO CIĄŻY

Decydując się na powiększenie rodziny, dobrze mieć świadomość, że miesiące poprzedzające ciążę mogą mieć wpływ na proces zapłodnienia, zagnieżdżenie zarodka, rozwój zarodka i płodu, przebieg ciąży. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które będą wspierać organizm i zdrowie przyszłej mamy, umożliwiając jak najlepsze przygotowanie ciała kobiety do rozwijania się w niej nowego życia.

Badania

Kluczowym elementem odpowiedniego przygotowania do ciąży jest stan zdrowia przyszłej mamy. Dlatego tak ważne jest wykonanie właściwych badań, pozwalających na wykrycie i ustabilizowanie ewentualnych chorób, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży, stan zdrowia matki oraz rozwój dziecka.

Zalecane badania laboratoryjne:

● morfologia z rozmazem
● badanie ogólne moczu
● glukoza
● insulina
● TSH, fT3, fT4, aTPO, aTG, aTRAb
● prolaktyna
● witamina D3
● kwas foliowy
● witamina B12
● żelazo
● różyczka IgG i IgM
● CMV IgG, IgM
● toxo IgG i IgM
● przeciwciała anty-SARS2 w kl. IgG
● rtęć, ołów

Zalecane konsultacje lekarskie i inne:

● Powyższe wyniki należy omówić ze specjalistą położnictwa i ginekologii. Podczas konsultacji i badania ginekologicznego należy wykluczyć aktywną infekcję w obrębie układu moczowo-płciowego, a także dodatkowo rozważyć wykonanie badania USG narządu rodnego i piersi oraz badania cytologicznego z szyjki macicy.
● Zalecana jest także konsultacja stomatologiczna. Przed zajściem w ciążę będzie konieczne wyleczenie próchnicy.
● Dodatkowo należy odbyć konsultację ze specjalistą, który zajmuje się leczeniem choroby przewlekłej. Niektórych leków nie wolno stosować w ciąży – przykładem może być metformina, ale także wiele leków psychiatrycznych.
● Do rozważenia będą ostatnie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, których nie będzie można wykonywać w ciąży.
● W przypadku obawy o własny nastrój i ogólny stan psychiczny w reakcji na duże stężenia hormonów ciążowych można rozważyć profilaktyczną wizytę u terapeuty rozwojowego, psychoterapeuty, psychologa.
● W przypadku obawy o niekontrolowany wzrost wagi, lub chęci zbudowania zbilansowanej diety na okres ciąży, można rozważyć profilaktyczną wizytę u dietetyka.

Dieta i aktywność fizyczna

Przyszła mama powinna zadbać o kondycję swojego ciała i przygotować organizm do niemałego wysiłku, którym będzie ciąża.
● W pierwszej kolejności warto wyliczyć BMI. Nadwaga, otyłość oraz niedowaga mogą utrudnić zajście w ciążę lub jej prawidłowy przebieg.
● Efektywna aktywność fizyczna powinna zajmować 20-30 minut w ciągu dnia. Wspomagać kondycję można poprzez wykonywanie regularnych ćwiczeń na siłowni, aerobik, pływanie, jazdę na rowerze, jazdę konną, grę w tenisa, squasha, nordick walking, bieganie.
● Kolejnym ważnym elementem w procesie przygotowania ciała do ciąży jest zbilansowana dieta, adekwatna do stopnia aktywności ruchowej, bogata w kwasy DHA, EPA, w kwas foliowy, witaminę B12 i D3 oraz w magnez, cynk i żelazo.
● Wskazane jest przyjmowanie 3-5 zróżnicowanych posiłków dziennie, a przy tym ograniczenie lub wykluczenie pokarmów o wysokim stopniu przetworzenia, z dużą ilością konserwantów i emulgatorów, w tym dań typu fast food.

Kwas foliowy

Foliany zawarte w kwasie foliowym, są istotnym składnikiem wspomagającym rozwój płodowy, dlatego ich suplementację warto rozpocząć co najmniej dwa miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Niedobór kwasu foliowego w organizmie przyszłej mamy zwiększa ryzyko wad rozwojowych układu nerwowego płodu, a także rozszczepu warg i podniebienia czy zespołu Downa. Kwas foliowy, potocznie nazywany witaminą B9, występuje naturalnie w surowych roślinach zielonych, takich jak: szpinak, brukselka, czy sałata. Możemy go znaleźć także w płatkach owsianych, jajkach, czy bananach, dlatego już na etapie planowania ciąży warto uzupełniać swoją dietę o te produkty.

Planowanie ciąży a cukrzyca

Kobiety, u których w wyniku cukrzycy wystąpiły powikłania takie jak: zaawansowana choroba niedokrwienna serca niepoddająca się leczeniu, kardiomiopatia przerostowa bądź niewydolność nerek nie powinny zachodzić w ciążę. Natomiast kobiety z cukrzycą, które planują ciążę powinny być świadome, że ryzyko patologii ciąży zwiększa się wraz z:
● czasem trwania cukrzycy,
● obecnością powikłań narządowych cukrzycy,
● brakiem wyrównania metabolicznego.
Kobiety cierpiące na cukrzycę typu 2, które dotąd stosowały leki doustne, już w okresie planowania ciąży będą musiały używać insuliny. Takim pacjentkom zaleca się także średnie energetyczne zapotrzebowanie dobowe 30 kcal/kg należnej masy ciała oraz ograniczenie liczby węglowodanów do < 180 g/dobę. Dodatkowo w okresie planowania ciąży zaleca się wdrożenie suplementacji kwasem foliowym (min. 0,4 mg/d) co najmniej 6 tygodni przed zajściem w ciążę do 12. tygodnia ciąży.

Rezygnacja z używek

Alkohol może mieć wpływ na rozregulowanie cyklu hormonalnego u kobiety. Chcąc zadbać o płodność należy zrezygnować ze spożywania ponadnormatywnych dawek alkoholu. Ograniczenie spożycia alkoholu dotyczy także mężczyzn, u których może on doprowadzić między innymi do zaburzeń związanych z metabolizmem witaminy A, niezbędnej do prawidłowej produkcji plemników. Za spadek ilości nasienia u mężczyzn odpowiada także palenie papierosów oraz siedzący tryb pracy i przegrzewanie jąder.
Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na płodność, ale także na rozwój płodu są narkotyki, NSD (dopalacze) i inne substancje psychostymulujące. Wiele z nich może przyczyniać się do powstawania wad wrodzonych u dzieci.


Konsultacja ginekologiczno-położnicza 220 zł
Konsultacja + cytologia LBC 310 zł
Konsultacja diabetologiczna 220 zł
USG położnicze 200 zł
USG piersi z elastografią 200 zł
Konsultacja + cytologia LBC + usg położnicze + usg piersi 670 zł
PAKIET BADAŃ - PLANOWANIE CIĄŻY 900 zł

CENTRUM MEDYCZNE

Kobieta i Matka


Umów wizytę Odbierz wyniki

Kontakt telefoniczny, smsowy lub elektroniczny:

T: 503 632 600

E: kontakt@kobietaimatka.pl

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)