Zmarszczki na szyi i dekoldzie

Okrężne zmarszczki na szyi często nazywane są 'naszyjnikiem Wenus', i choć Wenus kojarzy nam się w Pięknem, to jednak ów, wspomniany naszyjnik wcale nas do niego nie zbliża. Tym bardziej że zmarszkom na szyi często towarzyszą zmarszczki na dekoldzie, które stają się bardziej wyraziste najczęściej latem, pod wpływem działania promieniowania UV. Tego typu zmianom towarzyszy często wiotkość skóry.
Występowanie głębokich zmarszczek na szyi i dekoldzie jest uwarunkowane genetycznie zaś wiotkość skóry tych okolic podyktowana jest głównie wiekiem. Dodatkowo - zmiany te pogłębiają się w przebiegu naturalnego procesu starzenia.

Jak zredukować zmarszczki na szyi i dekoldzie?

Zmarszczki można wypełnić kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w skórze człowieka, w przestrzeni międzykomórkowej. Jest on wytwarzany przez fibroblasty podobnie jak kolagen, a do jego funkcji należy podtrzymywanie i odżywianie składników budulcowych skóry, ochrona ich przed wolnymi rodnikami, a także pobudzanie produkcji włókien kolagenowych. Poza tym kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że wiąże bardzo dużo cząsteczek wody, a poprzez to oddziałuje na prawidłowe nawilżenie skóry. Podczas naturalnego procesu starzenia fibroblasty produkują coraz mniej kwasy hialuronowego i mniej włókien kolagenowych, co prowadzi do przesuszenia, zwiotczenia i ścieńczenia skóry. Dlatego właśnie, aplikując kwas hialuronowy nie tylko udaje się wypełnić i zredukować zmarszczki ale także odżywić i nawilżyć skórę oraz odpowiednio zastymulować fibroblasty do bardziej intensywnej pracy, przywracając im młodzieńcze funkcje.
Zmarszczki i wiotkość na skórze szyi oraz dekoldu można również redukować - alternatywnie lub uzupełniająco - poprzez śródskórną mezoterapię: igłową, mikroigłową, bezigłową, a także poprzez zabiegi laserowe (laser frakcyjny ablacyjny CO2 i laser frakcyjny nieablacyjny Emerge).

Jakimi preparatami wykonuje się zabieg redukcji zmarszczek szyi i dekoldu?

Preparaty kwasu hialuronowego różnią się między sobą usieciowaniem, czyli odsetkiem wiązań krzyżowych, poza tym stężeniem kwasu hialuronowego, wielkością cząsteczek kwasu hialuronowego, substancjami wiążącymi i dodatkowymi, a tym samym stabilnością, lepkością, biokompatybilnością, co rzutuje na zasadniczą kwestię - mianowicie na czas utrzymywania się i jakość efektu wypełnienia tkanek. Na polskim rynku dostępna jest szeroka gama lekarskich preparatów iniekcyjnych zawierających kwas hialuronowy: Restylane, Croma, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, Bio-expander, Revanesse, Redexis.
Poza tym jest także duża grupa koktajlów wykorzystywana do mezoterapii na powyższe partie ciała.
Powyżej wymienione preparaty są dostępne i stosowane w Gabinecie, zależnie od oczekiwań pacjentek oraz zaleceń lekarza.

Jak przebiega zabieg redukcji zmarszczek na szyi i dekoldzie?

Po zakwalifikowaniu pacjentki do zabiegu zostaje zastosowane znieczulenie. Skóra jest smarowana znieczulającym kremem Emla lub w razie wyjątkowo niskiego progu bólowego nakłuwana celem dodatkowej aplikacji substancji znieczulającej. Następnie wykonywane są śródskórne iniekcje wybranym kwasem hialuronowego. Preparat podawany jest igłą lub kaniulą wzdłuż każdej zmarszczki, a następnie rozprowadzany odpowiednimi ruchami dłoni lekarza w płaszczyźnie skóry czoła. Po równomiernym ułożeniu preparatu zabieg zostaje zakończony.
W przypadku wyboru mezoterapii, preparat - zawierający nieusieciowany kwas hialuronowy i/lub między innymi składniki polipeptydowe, witaminy, mannitol - podawany jest igłą poprzez wilokrotne nakłucia skóry. Pamiętaj, że depozyty zaaplikowanej substancji muszą się wchłonąć samodzielnie! Nie masuj miejsc nakłuć!
O możliwe powikłania po zabiegu i o zalecenia zapytaj lekarza w Gabinecie!

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu redukcji zmarszczek na szyi i dekoldzie oraz mezoterapii?

  • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aplikowanego preparatu
  • choroby autoimmunologiczna w wywiadzie, alergie
  • czynne choroby nowotworowe
  • czynne skórne infekcje wirusowe
  • czynne skórne infekcje bakteryjne
  • ciąża i karmienie piersią
  • skłonność do tworzenia ziarniniaków
  • skłonność do tworzenia bliznowców
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych a także chorobowe zaburzenia krzepnięcia
  • wiek poniżej 18 roku życia
  • dodatkowo w przypadku toksyny botulinowej - nużliwość mięśni


W jakim czasie po zabiegu pojawią się jego efekty i jak długo będą się utrzymywać?

Po aplikacji kwasu hialuronowego redukcja bruzd i zmarszczek jest widoczna natychmiast, jakkolwiek ostateczny, pełny efekt powinien być osiągnięty po 3-4 tygodniach od zabiegu. Po takim czasie odbywa się wizyta kontrolna, podczas której lekarz i pacjentka oceniają obiektywny efekt zabiegu i podejmują wspólną decyzję odnośnie ewentualnej konieczności wykonania zabiegu dodatkowego, co zdarza się czasami u osób po 50 roku życia, gdy ich zmarszczki są głębokie. Satysfakcjonujący efekt, który udaje się uzyskać po 1 zabiegu aplikacji kwasu hialuronowego utrzymuje się do 6 miesięcy. Po tym czasie należy wykonać tak zwany zabieg podtrzymujący.
Alternatywnie lub uzupełniająco można wykonać 3-5 zabiegów mezoterapii w odstępach 2-4 tygodniowych. Efekt utrzymuje się kilka miesięcy.
Poza typowymi zaleceniami warto także rozważyć kontynuację terapii stymulującej skórę szyi i dekoldu poprzez wykonanie serii peelingów medycznych lub zamiennie zabiegów laserowych.


Mezoterapia i inne

Za pomocą śródskórnych zastrzyków, aktywne substancje zawarte w mezokoktajlach zapobiegają między innymi starzeniu się skóry, wypadaniu włosów i powstawaniu cellulitu.

Kontakt

Kobieta i Matka

CENTRUM MEDYCZNE

Adres:

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)

Telefon:

Zadzwoń między 10.00 a 18.00
- od poniedziałku do soboty -
i umów się na wizytę

503 632 600