REDUKCJA ZMARSZCZEK TWARZY

Zmarszczki i bruzdy na twarzy

Zmarszczki na twarzy, na przykład: zmarszczki poziome i pione czoła, kurze łapki, zmarszczki palacza, marionetki, pojawiają się między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia w zależności od uwarunkowań genetycznych, skłonności osobniczych do żywej mimiki, a także w przebiegu naturalnego procesu starzenia się. U części osób są one widoczne tylko podczas aktywnego działania mięśni, u pozostałych są tak zwanymi zmarszczkami statycznymi, czyli zarysowują się na trwałe niezależnie od działania mięśni. Z biegiem czasu zmarszczki na czole, w okolicy oczu, ust i brody stają się coraz głębsze i wyraźniej widoczne nawet przy całkowitym rozluźnieniu mięśniowym. Niektóre z nich przekształcają się w bruzdy - na przykład bruzda nosowo-wargowa.Jak zredukować zmarszczki na twarzy?

Część zmarszczek w tym na przykład zmarszczki poziome i pionowe czoła, bruzdy nosowo-wargowe można wypełnić kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w skórze człowieka, w przestrzeni międzykomórkowej. Jest on wytwarzany przez fibroblasty podobnie jak kolagen, a do jego funkcji należy podtrzymywanie i odżywianie składników budulcowych skóry, ochrona ich przed wolnymi rodnikami, a także pobudzanie produkcji włókien kolagenowych. Poza tym kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że wiąże bardzo dużo cząsteczek wody, a poprzez to oddziałuje na prawidłowe nawilżenie skóry. Podczas naturalnego procesu starzenia fibroblasty produkują coraz mniej kwasy hialuronowego i mniej włókien kolagenowych, co prowadzi do przesuszenia, zwiotczenia i ścieńczenia skóry. Dlatego właśnie, aplikując kwas hialuronowy nie tylko udaje się wypełnić i zredukować zmarszczki ale także odżywić i nawilżyć skórę oraz odpowiednio zastymulować fibroblasty do bardziej intensywnej pracy, przywracając im młodzieńcze funkcje. Zmarszczki poziome i pionowe na czole można również redukować - alternatywnie lub uzupełniająco - poprzez podskórną aplikację niewielkich dawek toksyny botulinowej typu A. Analogicznie jest w przypadku kurzych łapek, zmarszczek na nosie (zajęczy nos) oraz na brodzie. W efekcie dochodzi do rozluźnienia mięśni odpowiadających za powstawanie zmarszczek, gdyż toksyna botulinowa wpływa na zahamowanie wydzielania acetylocholiny - neurotransmitera działającego w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych.

Jakimi preparatami wykonuje się zabieg redukcji zmarszczek poziomych czoła?

Preparaty kwasu hialuronowego różnią się między sobą usieciowaniem, czyli odsetkiem wiązań krzyżowych, poza tym stężeniem kwasu hialuronowego, wielkością cząsteczek kwasu hialuronowego, substancjami wiążącymi i dodatkowymi, a tym samym stabilnością, lepkością, biokompatybilnością, co rzutuje na zasadniczą kwestię - mianowicie na czas utrzymywania się i jakość efektu wypełnienia tkanek. Na polskim rynku dostępna jest szeroka gama lekarskich preparatów iniekcyjnych zawierających kwas hialuronowy: Restylane, Croma, Juvederm, Succeev, Stylage, Teosyal, Bio-expander, Revanesse, Redexis. Powyżej wymienione preparaty są dostępne i stosowane w Gabinecie, zależnie od oczekiwań pacjentek oraz zaleceń lekarza.Jak przebiega zabieg redukcji zmarszczek poziomych czoła?

Po zakwalifikowaniu pacjentki do zabiegu zostaje zastosowane znieczulenie. Skóra jest smarowana znieczulającym kremem Emla lub w razie wyjątkowo niskiego progu bólowego nakłuwana celem dodatkowej aplikacji substancji znieczulającej. Następnie wykonywane są śródskórne iniekcje wybranym kwasem hialuronowego. Preparat podawany jest igłą lub kaniulą wzdłuż każdej zmarszczki, a następnie rozprowadzany odpowiednimi ruchami dłoni lekarza w płaszczyźnie skóry czoła. Po równomiernym ułożeniu preparatu zabieg zostaje zakończony. W przypadku wyboru toksyny botulinowej iniekcje wykonywane są podskórnie. Preparat podawany jest igłą. Po samoistnym wchłonięciu się depozytów zaaplikowanej substancji zabieg zostaje zakończony. O możliwe powikłania po zabiegu i o zalecenia zapytaj lekarza w Gabinecie!

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu redukcji zmarszczek poziomych czoła?
 • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aplikowanego preparatu
 • choroby autoimmunologiczna w wywiadzie, alergie
 • czynne choroby nowotworowe
 • czynne skórne infekcje wirusowe
 • czynne skórne infekcje bakteryjne
 • ciąża i karmienie piersią
 • skłonność do tworzenia ziarniniaków
 • skłonność do tworzenia bliznowców
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych a także chorobowe zaburzenia krzepnięcia
 • wiek poniżej 18 roku życia
 • dodatkowo w przypadku toksyny botulinowej - nużliwość mięśniW jakim czasie po zabiegu pojawią się jego efekty i jak długo będą się utrzymywać?

Po aplikacji kwasu hialuronowego redukcja bruzd i zmarszczek jest widoczna natychmiast, jakkolwiek ostateczny, pełny efekt powinien być osiągnięty po 3-4 tygodniach od zabiegu. Po takim czasie odbywa się wizyta kontrolna, podczas której lekarz i pacjentka oceniają obiektywny efekt zabiegu i podejmują wspólną decyzję odnośnie ewentualnej konieczności wykonania zabiegu dodatkowego, co zdarza się czasami u osób po 50 roku życia, gdy ich zmarszczki są głębokie. Satysfakcjonujący efekt, który udaje się uzyskać po 1-2 zabiegach aplikacji kwasu hialuronowego utrzymuje się do 6 miesięcy. Po tym czasie należy wykonać tak zwany zabieg podtrzymujący. Po aplikacji toksyny botulinowej redukcja zmarszczek poziomych czoła nie jest widoczna od razu po zabiegu, ale około 5-10 dni później. Pełny efekt powinien być osiągnięty po 3-4 tygodniach od zabiegu. Po tym czasie pacjentka przychodzi na wizytę kontrolną. (Aplikacja toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego mogą odbyć się podczas jednej wizyty). Satysfakcjonujący efekt po iniekcji toksyny botulinowej utrzymuje się do 4-6 miesięcy. Zabieg tego typu wykonuje się 2-3 razy w roku. W celu podtrzymania satysfakcjonującego efektu po aplikacji toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego należy zastosować się do zaleceń, o których szczegółowo informuje lekarz podczas zabiegu. Poza typowymi zaleceniami warto także rozważyć kontynuację terapii stymulującej skórę poprzez wykonanie serii peelingów medycznych oraz mezoterapii z zastosowaniem nieusieciowanego kwasu hialuronowego i/lub między innymi składników polipeptydowych, witamin, mannitolu. Zabiegi tego typu należy powtarzać co 2-4 tygodnie.


Medycyna estetyczna

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej umożliwiają podkreślenie i wyeksponowanie walorów kobiecej urody oraz ukrycie jej mankamentów, jednak bez pomocy chirurgicznego skalpela.

Kontakt

Kobieta i Matka

CENTRUM MEDYCZNE

Adres:

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)

Telefon:

Zadzwoń między 10.00 a 18.00
- od poniedziałku do soboty -
i umów się na wizytę

503 632 600