PROWADZENIE CIĄŻY

Ciąża to okres szczególnie ważny w życiu każdej kobiety. Niektóre z nich jej nie planowały, inne zastawiły dużą część swojego dorobku, aby tylko ją pozyskać. Choć drogi dojścia do celu są różne, wszystkie prowadzą do jednego rozwiązania, a jest nim poród i nowy rozdział w życiu. Sam przebieg ciąży nie zawsze jest bezproblemowy. Jednak nawet w trudnych przypadkach dobra opieka nad kobietą ciężarną ułatwia przebieg ciąży dla przyszłej mamy. Dodatkowo w Polsce obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia przedstawiające dokładny plan regularnej opieki nad ciężarną i rodzącą oraz program “Ciąża Plus”, który umożliwia nabywanie bezpłatnych leków. Najważniejsza jednak jest niepowtarzalna kadra polskich lekarzy oraz położnych – to dzięki nim przebieg ciąży jest bezpieczny dla płodu i przyszłej mamy.

Pierwszy trymestr ciąży

● Kobieta zaczyna czuć się nieswojo, pojawiają się nudności, wymioty, zaburzenia koncentracji, nadmierna senność, drażliwość, zmienność nastrojów, nadwrażliwość na zapachy.
● Pierwsza wizyta u lekarza powinna odbyć się do 10. tygodnia ciąży, najlepiej tuż po wykonaniu testu ciążowego i uzyskaniu wyniku dodatniego.
● Udokumentowane rozpoczęcie opieki nad ciążą przed 10. tygodniem jej trwania, jest koniecznym warunkiem do wypłaty świadczenia becikowego. Lekarz prowadzący ciążę wystawi odpowiednie zaświadczenie podczas wizyty popołogowej, które będzie potrzebne do wypłaty zasiłku.
● Przez najbliższe 28 tygodni ciąży będą się odbywały konsultacje lekarskie. W każdym miesiącu będzie następowała kontrola stanu zdrowia oraz tak zwanego dobrostanu płodu i ciężarnej. W zależności od przebiegu ciąży lekarz może zalecić częstsze wizyty.
● Podczas pierwszej wizyty (przed 10. tygodniem) zostanie przeprowadzony tzw. wywiad położniczy, dotyczący przebytych ciąż, poronień, porodów, operacji, chorób, stosowanych leków, alergii. Poza tym lekarz specjalista wykona badanie przedmiotowe, w tym dopochwowe USG. Badanie obrazowe pozwoli określić cechy rozwoju płodu oraz orientacyjny termin porodu, co będzie przydatne zwłaszcza w sytuacji, jeśli pacjentka nie jest pewna daty ostatniej miesiączki. Poza tym zostanie zmierzone ciśnienie krwi oraz wykonany pomiar masy ciała.
● Ciężarna otrzyma kartę ciąży, w której lekarz prowadzący lub położna, wykonujący badanie, odnotowują najważniejsze informacje, związane z przebiegiem ciąży, w tym wyniki badań i wszelkie niezbędne informacje o stanie zdrowia pacjentki. Kartę ciąży trzeba mieć zawsze przy sobie, ponieważ stanowi główne źródło informacji o przebiegu ciąży, które może okazać się niezbędne na przykład przy nagłej konieczności hospitalizacji.
● Jednym z ważnych badań w pierwszym trymestrze ciąży będzie badanie cytologiczne z szyjki macicy. Warto pamiętać o zrezygnowaniu ze współżycia na 48h przed pobraniem cytologii.
● W pierwszym trymestrze ciąży należy wybrać się na kontrolę stomatologiczną.
● Między 11-14 tygodniem ciąży można wykonać usg genetyczne lub rozszerzyć to badanie do tak zwanego testu PAPPA (USG genetyczne + białko PAPPA + wolna podjednostka betaHCG)

Najważniejsze badania do wykonania w pierwszym trymestrze:

● grupa krwi z potwierdzeniem
● morfologia i badanie ogólne moczu
● poziom glikemii na czczo
● badania tarczycowe
● badania w kierunku chorób zakaźnych i pasożytniczych (różyczka, toksoplazmoza, wirusowe zapalenie wątroby typu C, HIV, kiła)
● test PAPPA, w tym usg genetyczne

Drugi trymestr ciąży

● Senność i nudności z pierwszego trymestru zostaną zamienione na wigor i witalność.
● Podczas badania USG poznasz płeć dziecka.
● Będą odczuwalne ruchy płodu – najsilniej po spożyciu produktów z wysokim indeksem glikemicznym.
● Jednym z ważnych badań w drugim trymestrze ciąży będzie badanie palpacyjne piersi oraz trzypunktowy test obciążenia 75 gramami glukozy. OGTT należy wykonać między 24. a 28. tygodniem ciąży.
● Jeśli ciężarna ma grupę krwi RH (-) minus w drugim trymestrze powinna dostać immunoglobulinę anty-D.
● Podczas comiesięcznych wizyt kontrolnych będą oceniane u ciężarnej: masa ciała, ciśnienie tętnicze krwi, długość szyjki macicy, wysokość dna macicy, oraz ruchliwość płodu.

Najważniejsze badania do wykonania w drugim trymestrze:

● morfologia i badanie ogólne moczu
● OGTT (trzypunktowy test z 75 g glukozy)
● dodatkowe badania w kierunku toksoplazmozy, jeśli w I trymestrze wynik był ujemny
● USG połówkowe - między 18. a 22 tygodniem. ciąży
● w przypadku infekcji: posiew

Trzeci trymestr ciąży

● Z tygodnia na tydzień ruch i wysiłek fizyczny mogą sprawiać coraz więcej trudności. Podczas niewielkiej aktywności będzie pojawiała się zadyszka.
● Ruchy płodu będą wyraźnie odczuwalne, z tendencją do nasilania się po spożyciu produktów z wysokim indeksem glikemicznym.
● Podczas comiesięcznych wizyt będą kontrolowane u ciężarnej: masa ciała, ciśnienie tętnicze krwi, długość szyjki macicy, wysokość dna macicy, oraz ruchliwość płodu.
● Około 30. tygodnia warto rozpocząć zajęcia w szkole rodzenia, aby poznać szczegóły dotyczące przebiegu porodu oraz opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. W tym czasie warto także rozważyć konsultację u fizjoterapeutki uroginekologicznej, która wytłumaczy w jaki sposób przygotować mięśnie Kegla do porodu oraz jakie ćwiczenia wykonywać, aby wzmacniać coraz mocniej pobolewający kręgosłup i stawy.
● Jeśli ojciec dziecka nie ma statusu męża, a ciężarna chce, aby bezpośrednio po porodzie dziecko nosiło nazwisko taty, to należy zadbać o odpowiedni, urzędowy dokument o potwierdzeniu ojcostwa.
● Po 35. tygodniu ciąży będzie konieczne wykonanie wymazu z pochwy i odbytu w kierunku obecności paciorkowca beta-hemolizującego (GBS). W przypadku wyniku dodatniego konieczna będzie antybiotykowa profilaktyka okołoporodowa.
● Po 36. tygodniu ciąży należy wykonać usg płodu z oceną biometrii.
● Będzie konieczne zmycie lakieru z paznokci rąk i stóp, oraz skrócenie paznokci, co po porodzie ułatwi opiekę nad dzieckiem.
● W terminie porodu należy zgłosić się do szpitala, który ciężarna wybrała do porodu – na zapis KTG, pozwalający ocenić dobrostan matki i dziecka. Najważniejsze badania do wykonania w trzecim trymestrze:
● morfologia i badanie ogólne moczu
● badania w kierunku chorób zakaźnych i pasożytniczych (toksoplazmoza, cytomegalia, wirusowe zapalenie wątroby typu C, wirusowe zapalenie wątroby typu B, HIV, kiła)
● GBS
● USG płodu z biometrią

Poród - co zabrać do szpitala?

- dowód osobisty
- kartę przebiegu ciąży
- dokument potwierdzający potwierdzenie ojcostwa
- wyniki badań:
● grupa krwi z potwierdzeniem i przeciwciałami
● Hbs antygen
● anty-HCV przeciwciała
● HIV
● kiła
● różyczka IgG i IgM
● Toxo IgG i IgM
● CMV IgG i IgM
● ostatnia morfologia
● ostatnie badanie ogólne moczu
● USG z 36. tygodnia ciąży oraz USG genetyczne
● wynik GBS
● wyniki badań lub konsultacji dodatkowych (np. konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna itd.)
- do porodu nie jest potrzebne skierowanie
- rzeczy dla mamy:
● długi T-shirt do porodu
● 2-3 koszulki przystosowane do karmienia piersią, rozpinane z przodu
● biustonosz do karmienia piersią
● wsuwane kapcie
● rolka papierowych ręczników lub chusteczek do pielęgnacji krocza po porodzie
● ręcznik
● paczka dużych podpasek higienicznych, które przydadzą się w trakcie odpływania płynu owodniowego i podczas występowania upławów połogowych (po porodzie)
● kosmetyczka z przyborami toaletowymi, gumka do włosów, krem do rąk i ust
● poduszka przydatna przy karmieniu piersią
● 2 butelki wody mineralnej
● swoje sztućce i kubek
- rzeczy dla dziecka:
● 3 cienkie bawełniane koszulki lub body
● 3 pajacyki lub śpioszki i kaftaniki
● czapeczka bawełniana
● para rękawiczek
● 3 pary skarpetek
● 3 pieluszki tetrowe
● mała paczka pieluch jednorazowych
● opakowanie nawilżanych chusteczek dla dzieci
● ręcznik
● rożek lub kocyk
● krem pielęgnacyjny

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie niezmiernie ważne są regularne wizyty lekarskie. Jeśli cokolwiek wzbudza niepokój ciężarnej, ma ona prawo zgłosić się do lekarza poza wyznaczonym terminem. Jeśli w przebiegu ciąży wystąpią groźne objawy takie jak bóle czy krwawienia, kobieta powinna niezwłocznie zgłosić się do najbliższego szpitala lub/i skontaktować się ze swoim ginekologiem.


Konsultacja ginekologiczno-położnicza 220 zł
Konsultacja + USG położnicze400 zł
Konsultacja + USG piersi400 zł
Konsultacja + cytologia LBC310 zł
Konsultacja + USG położnicze + cytologia LBC490 zł
Konsultacja + USG położnicze + USG piersi + cytologia LBC670 zł
PAKIET CIĄŻA 1 i 2 wizyta 420 zł
PAKIET CIĄŻA 8 wizyta 400 zł

CENTRUM MEDYCZNE

Kobieta i Matka


Umów wizytę Odbierz wyniki

Kontakt telefoniczny, smsowy lub elektroniczny:

T: 503 632 600

E: kontakt@kobietaimatka.pl

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)