Dzięki badaniu ultrasonograficznemu istnieje możliwość wykonania przekrojowej oraz szybkiej diagnostyki obrazowej wielu narządów, a także wykrywania ich nieprawidłowości. Jest to badanie nieinwazyjne. Badanie USG odbywa się poprzez wykorzystanie zjawiska piezoelektrycznego, dzięki któremu lekarz może oglądać falę akustyczną odbijającą się na różne sposoby od wewnętrznych struktur organizmu. W przypadku USG ginekologicznego zastosowanie mają głównie sondy endowaginalne (dopochwowe) lub sondy liniowe bądź konweksowe, które z kolei służą do oglądania narządu rodnego przez powłoki brzuszne. Zazwyczaj poprzez wykorzystanie głowicy dopochwowej lekarz może lepiej zobaczyć i ocenić narząd rodny niż przy zastosowaniu głowicy przezbrzusznej. Wyjątek stanowią wady anatomiczne, rozległe lub nabyte patologie narządu rodnego, które łatwiej zobrazować i ocenić w USG przezbrzusznym, oraz sytuacje, w których kobieta nie podjęła jeszcze aktywności seksualnej, a wykonanie badania endowaginalnego jest uniemożliwione ze względu na obecność rozległej błony dziewiczej.
Kiedy należy wykonać USG ginekologiczne?
W zależności od problemu wymagane są różne terminy zgłoszenia się na USG. Jeśli badanie ma się odbyć w celach profilaktycznych wówczas optymalny czas to pierwszy tydzień po zakończeniu miesiączki. Jeśli jednak niepokojące objawy wystąpią nagle, wówczas konieczna jest natychmiastowe USG, niezależne od fazy cyklu miesięcznego. Natomiast, gdy celem jest monitoring owulacji – USG jest wykonywane mniej więcej w połowie cyklu. U kobiet po menopauzie termin profilaktycznego badania USG jest dowolny, jednak ważne, aby takie badanie odbywało się raz w roku.
Jak przygotować się do badania?
Pacjentka przed badaniem USG nie musi się specjalnie przygotowywać – ważne jest jedynie dotrzymanie odpowiednich zasad higieny stref intymnych. Jeśli planowane jest badanie przezpochwowe należy przed nim opróżnić pęcherz moczowy. W przypadku USG wykonywanego przez powłoki brzuszne wskazane jest posiadanie pełnego pęcherza.
W jaki sposób przebiega badanie?
Badanie USG odbywa się na fotelu ginekologicznym lub na kozetce. Przed wprowadzeniem głowicy do pochwy lekarz zakłada na nią jednorazową osłonkę lateksową, dzięki której badanie jest bezpieczne dla pacjentki i uniemożliwia transmisję zakażeń.
Kiedy należy wykonać badanie?
● profilaktyczna, coroczna ocena narządu rodnego kobiety
● krwawienia z dróg rodnych
● bóle brzucha
● zaburzenia miesiączkowania
● podejrzenie zaburzeń hormonalnych
● podejrzenie wad anatomicznych narządu rodnego
● podejrzenie innych wad budowy narządu rodnego
● monitoring owulacji
● kontrola narządu rodnego po zastosowanym leczeniu farmakologicznym
● kontrola narządu rodnego po zabiegowych procedurach diagnostycznych i
leczniczych
● kontrola narządu rodnego po radioterapii i chemioterapii
● ocena macicy przed założeniem wkładki domacicznej i kontrola po jej
zaaplikowaniu
● polipy
● mięśniaki i guzy
● torbiele
Inne badania USG
USG przezpochwowe może być wzbogacone coroczną oceną stężenia Ca125 na czczo (nie wolno wykonywać tego badania z krwi w trakcie miesiączki ani w trakcie uogólnionej infekcji, stanu zapalnego). Ca125 to białkowy marker nowotworowy jajnika/przydatków. Jego stężenia można porównywać z roku na rok oraz zestawiać z USG TV. Poza USG ginekologicznym każda kobieta powinna pamiętać o cyklicznym, powtarzalnym, ultrasonograficznym badaniu piersi raz w roku. Można je wykonywać naprzemiennie z mammografią lub rezonansem magnetycznym piersi. Dodatkowo raz w miesiącu każda kobieta powinna wykonywać samobadanie sutków.
Dodatkowo jeśli występują odchylenia w parametrach tarczycowych należy co rok wykonywać kontrolne USG tarczycy.
USG ginekologiczne 200 zł
USG piersi z elastografią 200 zł
USG tarczycy 180 zł