Jednostka chorobowa PCOS jest jednostką złożoną i niejednorodną. Należy na nią spojrzeć przez pryzmat wachlarza przyczyn, objawów oraz możliwych powikłań. Dlatego nie można stwierdzić PCOS wyłącznie na podstawie obrazu jajników uzyskanego podczas badania USG. Do rozpoznania tej choroby należy wykorzystać zestawienie badania obrazowego, wyników badań laboratoryjnych oraz objawów klinicznych.
Przyczyny
Zespół policystycznych jajników jest jednym z zespołów hiperandrogenowych, czyli zespołów wynikających ze zbyt dużego stężenia hormonów androgenowych w organizmie.
Przyczynia się do tego nadprodukcja androgenów jajnikowych, nadnerczowych lub/i obwodowych.
Objawy
● zaburzenia miesiączkowania
● brak owulacji
● trądzik, przetłuszczanie się skóry i włosów, łojotok, zapalenie przymieszkowe
● hirsutyzm, nadmierne owłosienie
● przyrastanie masy ciała
● obniżenie nastroju
Choroby towarzyszące i/lub powikłania
● hiperinsulinemia, insulinooporność, cukrzyca
● nadwaga, otyłość
● nadciśnienie tętnicze
● hiperprolaktynemia
● choroby sercowo-naczyniowe
● rozrost endometrium, rak endometrium
● depresja, zaburzenia nastroju
● zaburzenia płodności
Postępowanie
Mechanizm postępowania powinien być wieloetapowy. W pierwszej kolejności należy uwzględnić ZMIANĘ STYLU ŻYCIA, co ma bardzo duże znaczenie w regulacji stężeń androgenów i insuliny, które są newralgiczne dla przebiegu choroby. Tym samym nie ma jednej, uniwersalnej tabletki, która wyleczy PCOS, a wydaje się, że tego właśnie oczekują pacjentki, w momencie zetknięcia się z powyższym rozpoznaniem. Walka z chorobą jest złożona i wymaga dużo samodyscypliny. Polega na włączeniu szeregu działań, których celem jest regulacja hiperandrogenemii. Dopóki wykonuje się zalecenia lekarskie wpływające na tę regulację, dopóty objawy udaje się redukować, a powikłania i choroby towarzyszącej zatrzymywać. Zapytaj ginekologa lub endokrynologa o szczegóły i farmakoterapię.
Konsultacja ginekologiczna 220 zł
Konsultacja ginekologiczna + USG ginekologiczne 400 zł