Laser frakcyjny ablacyjny CO2Lasery mają szerokie zastosowanie w medycynie, zarówno w diagnostyce, fizjoterapii, chirurgii, laryngologii, jak i w dermatologii, medycynie estetycznej oraz w ginekologii. Laser frakcyjny CO2 emitując wiązkę światła spolaryzownaego o długości fali 10600 nm, umożliwia bezpieczną i przewidywalną ablację skóry oraz błony śluzowej. Zasada jego działania opiera się na kontrolowanym, fragmentarycznym, wybiórczym poparzeniu tkanek. Ich mikroskopijne, laserowe uszkadzanie wymusza naturany proces regeneracji. Wiązka laserowa działa powierzchniowo – częściowo odparowując naskórek, oraz głęboko – stymulując fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, nadającym wytrzymałość i elastyczność tkankom. Efekty są spektakularne w szczególności w procesie leczenia blizn przerosłych i zanikowych po operacjach oraz po zabiegach.

Jak wykonywany jest zabieg i co dalej?

Zabiegfaasf

Jak duże jest spektrum zastosowań lasera frakcyjnego CO2? 

 • Blizny po cięciach cesarskich
 • Blizny po innych operacjach
 • Blizny po nacięciach krocza i po innych zabiegach
 • Blizny potrądzikowe, pourazowe
 • Rozstępy
 • Wiotkość skóry
 • Nierówności powierzchni skóry


Jakie są przeciwskazania do zabiegu z zastosowaniem lasera ablacyjnego CO2? 
 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Nowotwory
 • Gorączka
 • Padaczka
 • Rozrusznik serca
 • Bielactwo
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi (chorobowe lub polekowe)
 • Łuszczyca – stan aktywny
 • Poparzenia słoneczne
 • Przyjmowanie leków i substancji fotouczulacjących (witamina A, pochodne wit. A, retinoidy, antybiotyki fotouczulające, większość leków antydepresyjnych, herbaty z dziurawca, nagietka, bratka)
 • Przyjmowanie sterydów


Jak przebiega zabieg? 

W trakcie pojedynczego zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego naświetlaniu poddaje się około 20-25% powierzchni skóry lub błony śluzowej. Według badań klinicznych najlepsze rezultaty daje przeprowadzenie 3-5 zabiegów, wykonywanych w odstępach 2-4 tygodniowych. W zależności od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, rozległości i umiejscowienia zmian lekarz, w porozumieniu z pacjentem, zadecydują o odstępach czasu pomiędzy zabiegami. Rezultaty są natychmiastowe i postępujące. Wiązka lasera wycina w skórze kolumny na głębokość około 1,5 mm, co pobudza również głębsze warstwy skóry do produkcji nowego kolagenu, którego wytwarzanie maleje z upływem lat. Dzięki temu dochodzi do odbudowy i zwiększonego wytworzenia włókien kolagenowych a optymalny efekt działania lasera CO2 jest widoczny po 2-3 miesiącach. Podczas zabiegu pacjentka odczuwa kłucie, które można zminimalizować poprzez wcześniejsze zastosowanie kremu znieczulającego. Każda sesja trwa od 10 do 45 minut, w zależności od rozmiaru obszaru poddawanego zabiegowi. Większość pacjentów podejmuje normalną aktywność po 3-5 dniach po zabiegu.

Jak przebiega proces gojenia się skóry czy błony śluzowej po zabiegu laseroterapii?

W obszarach objętych zabiegiem początkowo występuje zaczerwienienie i obrzęk, jak również umiarkowane pieczenie lub swędzenie - mijające w ciągu kilku godzin. Zaczerwienienie i obrzęk mogą utrzymywać się przez kilka dni, z obecnym największym nasileniem przez 2-3 pierwsze dni po zabiegu. Kolejnym etapem jest pojawienie się wysięku płynu surowiczego z uszkodzonych tkanek. Następnie płyn wysycha i tworzą się drobne strupki, które po paru dniach samoistnie odpadają. Nie należy ich zdrapywać. Na tym etapie warto stosować żel z kwasem hialuronowym lub/i Alantan. Po kilku dobach od przeprowadzonej procedury pojawiają się zmiany w strukturze skóry. Największą zaletą zabiegów z zastosowanie lasera frakcyjnego ablacyjnego jest mobilizujący wpływ na włókna kolagenowe w obrębie głębokich warstw skóry. Skóra i błona śluzowa stopniowo ulegają wygładzeniu oraz dochodzi do spektakularnej poprawy napięcia tkanek w obszarach pozabiegowych. Zmiany tego typu związane są z cyklem przebudowy włókien kolagenowych i elastynowych, więc pełny efekt zabiegu można zaobserować po 2 miesiącach od wykonania procedury laserowej.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2?

Pacjentki mogą odczuwać pieczenie przez 1-2 godziny po zabiegu. Chłodzenie za pomocą lodu lub coldpacków przyniesie znaczącą ulgę. Lód powinien być zawinięty w folię, a coldpack w sterylną i suchą gazę. Nie należy moczyć obszaru zabiegu przez 24 godziny. W ciągu dwóch kolejnych dni można delikatnie przemywać i osuszać skórę. Nie trzeć i nie drapać obszaru zabiegu. U niektórych pacjentek może pojawić się punktowe krwawienie. W takim przypadku przyłożyć miejscowo sterylny tampon w celu zatrzymania krwawienia. Ważne jest, aby od 2-go dnia utrzymywać skórę odpowiednio nawilżoną. Nakładać na obszar zabiegu krem na bazie wazeliny lub kwasu hialuronowego - kilka razy dziennie przez 3-5 dni. Przyspieszy to gojenie i zmniejszy ryzyko reakcji alergicznych. Po upływie trzech dni pacjentki mogą myć obszar pozabiegowy, nakładać makijaż, golić się. W ciągu 3-7 dni po zabiegu mogą powstać cienkie strupki – jest to związane z procesem gojenia i formowania się nowej skóry. Nowa skóra jest wrażliwa i musi być chroniona przez światłem słonecznym. W ciągu dnia należy obficie nakładać krem z filtrem słonecznym. Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu. Należy unikać intensywnego wysiłku przez pierwszy tydzień po zabiegu lub do zakończenia pierwszego etapu gojenia. Przez miesiąc po zabiegu należy stosować krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym SPF 30+ oraz dodatkową ochronę przed słońcem.

* Na błonę śluzową sromu czy pochwy należy stosować preparaty zawierające kwas hialuronowy.


Ginekologia estetyczna

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej mają na celu poprawę wyglądu i funkcjonalności żeńskich narządów płciowych.

Kontakt

Kobieta i Matka

CENTRUM MEDYCZNE

Adres:

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)

Telefon:

Zadzwoń między 10.00 a 18.00
- od poniedziałku do soboty -
i umów się na wizytę

503 632 600