MODELOWANIE WARG SROMOWYCH WIĘKSZYCH

Starzenie się okolic intymnych

Wraz z wiekiem starzeje się między innymi kobieca skóra, a proces ten obejmuje także okolice intymne. Ze względu na zmniejszoną produkcję esterogenów i gorszą funkcjonalność fibroblastów zarówno skóra jak i śluzówka sromu oraz pochwy staje się cieńka, wiotka, bardziej wrażliwa na infekcje i podrażnienia mechaniczne. - Często dochodzi do tak zwanej atrofii skóry w wyniku zaniku tkanki podskórnej oraz do tak zwanej atrofii śluzówki. Aby powstrzymać te procesy stosujemy wiele metod. Jedną z nich jest aplikacja kwasu hialuronowego.

Jak wymodelować wargi sromowe?

Kobiety, u których dochodzi do zaniku warg sromowych większych obserwują ich zwiotczenie, pobrużdżenie, a przy tym nienaturalne wydłużenie warg sromowych mniejszych, pozbawionych zewnętrznej ochrony. Sprzyja to odczuwaniu dyskomfortu, zarówno fizycznego jak i psychicznego podczas współżycia czy codziennej aktywności. W celu zapobieżenia takim problemom wargi sromowe większe wypełnia się preparatem zawierającym kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w skórze człowieka, w przestrzeni międzykomórkowej. Jest on wytwarzany przez fibroblasty podobnie jak kolagen, a do jego funkcji należy podtrzymywanie i odżywianie składników budulcowych skóry, ochrona ich przed wolnymi rodnikami, a także pobudzanie produkcji włókien kolagenowych. Poza tym kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że wiąże bardzo dużo cząsteczek wody, a poprzez to oddziałuje na prawidłowe nawilżenie skóry. Podczas naturalnego procesu starzenia fibroblasty produkują coraz mniej kwasu hialuronowego i mniej włókien kolagenowych, co prowadzi do przesuszenia, zwiotczenia i ścieńczenia skóry. Dlatego właśnie, aplikując kwas hialuronowy nie tylko udaje się wymodelować wargi sromowe, ale także przy okazji je ujędrnić, poprzez co ich wiotkość i pobrużdżenia znikają na długie miesiące.

Jakimi preparatami wykonuje się zabieg modelowania warg sromowych?

Preparaty kwasu hialuronowego różnią się między sobą usieciowaniem, czyli odsetkiem wiązań krzyżowych, poza tym stężeniem kwasu hialuronowego, wielkością cząsteczek kwasu hialuronowego, substancjami wiążącymi i dodatkowymi, a tym samym stabilnością, lepkością, biokompatybilnością, co rzutuje na zasadniczą kwestię - mianowicie na czas utrzymywania się i jakość efektu wypełnienia tkanek. Na polskim rynku są już dostępne atestowane, lekarskie, resorobowalne implanty na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego, które podaje się w okolice intymne: Desirial i Neauvia. Są to preparaty mające właściwości higroskopijne, odbudowujące, stymulujące regenerację i wzrost elastyczności tkanek poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu.

Jak przebiega zabieg modelowania warg sromowych?

Po zakwalifikowaniu pacjentki do zabiegu zostaje zastosowane znieczulenie. Skóra jest smarowana znieczulającym kremem z lignokainą. Następnie wykonywane są śródskórne iniekcje wybranym kwasem hialuronowym. Preparat podawany jest kaniulą, a następnie rozprowadzany odpowiednimi ruchami dłoni lekarza. Po równomiernym ułożeniu preparatu zabieg zostaje zakończony. O możliwe powikłania po zabiegu i o zalecenia zapytaj lekarza w Gabinecie! Zabieg trwa od 20 do 30 minut i zawsze jest wykonywany przez lekarza.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu modelowania warg sromowych?

  • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aplikowanego preparatu
  • choroby autoimmunologiczna w wywiadzie, alergie
  • czynne choroby nowotworowe
  • czynne skórne infekcje wirusowe
  • czynne skórne infekcje bakteryjne
  • ciąża i karmienie piersią
  • skłonność do tworzenia ziarniniaków
  • skłonność do tworzenia bliznowców
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych a także chorobowe zaburzenia krzepnięcia
  • wiek poniżej 18 roku życia


W jakim czasie po zabiegu pojawią się jego efekty i jak długo będą się utrzymywać?

Po aplikacji kwasu hialuronowego zwiększenie objętości warg sromowych czy redukcja ich asymetrii widoczne są odrazu po zabiegu, jakkolwiek ostateczny, pełny efekt powinien być osiągnięty po około 2-3 tygodniach. Po takim czasie odbywa się wizyta kontrolna, podczas której lekarz i pacjentka oceniają obiektywny efekt zabiegu i podejmują wspólną decyzję odnośnie ewentualnej konieczności wykonania zabiegu dodatkowego. Satysfakcjonujący efekt, który udaje się uzyskać po 1-2 zabiegach aplikacji kwasu hialuronowego utrzymuje się około 12-18 miesięcy. Po tym czasie należy wykonać tak zwany zabieg podtrzymujący.

W celu podtrzymania satysfakcjonującego efektu po aplikacji kwasu hialuronowego należy zastosować się do zaleceń, o których szczegółowo informuje lekarz podczas zabiegu.


Ginekologia estetyczna

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej mają na celu poprawę wyglądu i funkcjonalności żeńskich narządów płciowych.

Kontakt

Kobieta i Matka

CENTRUM MEDYCZNE

Adres:

Al. Wilanowska 9 / U1
(wejście od ul. Kieślowskiego)

Telefon:

Zadzwoń między 10.00 a 18.00
- od poniedziałku do soboty -
i umów się na wizytę

503 632 600